2017 ASA Age Group Championships - 7/12/2017 to 10/12/2017
Results
Event 8 Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle
Age
Name
Team
Prelim Time
Seed Time
Preliminaries
North Shore Swimming Club
14
1
Poching, Samuel
4:17.94
q
4:18.32
Parnell Swimming
14
2
Wallace, Robson
4:32.07
q
4:28.41
SwimZone Racing
13
3
Collins, Pierce
4:35.27
q
4:38.37
Capital Swim Club
14
4
Ashby, Eligh
4:37.66
q
4:37.29
United Swimming Club
14
5
Williams, Henry
4:39.49
q
4:34.82
Coast Swimming Club
13
6
Donovan, James
4:40.60
q
4:44.07
Aquagym Swimming Club
13
7
Graves, Oliver
4:41.43
q
4:43.91
SwimZone Racing
14
8
Boag, Ashley A
4:44.29
q
4:50.67
St Paul's Swimming Club
13
9
Fawkner, Dominic
4:45.40
4:46.89
North Shore Swimming Club
14
10
Wong Woo, Jacob
4:46.32
4:35.28
North Shore Swimming Club
14
11
Grigorov, Mitch
4:47.05
4:47.85
United Swimming Club
13
12
Dennis, Alexander
4:47.42
4:36.60
Coast Swimming Club
13
13
Pangalila, Lewis
4:48.89
4:53.28
Mt Eden Swimming
13
14
Chapman, Michael,
4:50.21
4:48.40
Howick Pakuranga
13
15
Huang, Jeremy
4:55.86
5:12.50
SwimZone Racing
14
16
Collins, Harrison
4:57.25
5:03.24
Parnell Swimming
14
17
George, Jack
4:59.70
4:58.19
Papakura Swimming Club
14
18
Pope, Ethan
5:00.60
5:05.41
United Swimming Club
13
19
Lee, Ryan
5:04.05
5:05.87
Coast Swimming Club
13
20
Davies, Robbie
5:04.52
5:10.62
Mt Wellington Swimming
14
21
Kelly, Jack
5:05.40
5:00.08
United Swimming Club
13
22
Haskell, Benjamin
5:14.08
5:19.48
Waterhole Swimming
13
23
Williams, Sam
5:19.39
5:08.24
United Swimming Club
13
---
Li, Johnson
NS
4:57.18
United Swimming Club
13
---
Watson, Ethan
NS
4:36.70
Event 8 Men 15-16 400 LC Meter Freestyle
Age
Name
Team
Prelim Time
Seed Time
Preliminaries
Wharenui Swim Club
16
1
Clark, Louis
4:19.27
q
4:13.73
Geraldine Swimming Club
15
2
Sands, Jack
4:22.21
q
4:14.25
Jasi Swim Club
16
3
Moloney, Liam
4:22.83
q
4:14.65
Mt Eden Swimming
16
4
Shibuya, Ikko
4:24.01
q
4:09.42
St Paul's Swimming Club
16
5
Ratima, Sam
4:24.10
q
4:23.74
St Paul's Swimming Club
15
6
Griffin, Thomas
4:26.44
q
4:13.25
Selwyn Swim Club
15
7
Nash, Alex
4:26.89
q
4:25.76
North Shore Swimming Club
15
8
Garrod, Hunter
4:27.89
q
4:20.06
Swim Timaru
15
9
Moore, Matthew
4:28.26
4:28.38
North Shore Swimming Club
15
10
Helms, Blair
4:33.43
4:18.58
North Canterbury Swim Club Inc
15
11
Close, Nick
4:33.58
4:27.75
Mt Eden Swimming
16
12
Charles, Samuel
4:35.87
4:35.61
United Swimming Club
16
13
Poole, Chris
4:36.53
4:29.26
North Shore Swimming Club
16
14
Slessor-White, Michael
4:38.06
4:25.05
Central Hawkes Bay Swimming
16
15
Jacobs, Bevan
4:38.54
4:22.93
Mt Eden Swimming
16
16
Bird, Kyle
4:39.40
4:43.55
St Paul's Swimming Club
15
17
Stokes, Ryan
4:39.69
4:40.46
Porirua City Aquatics
16
18
Wilson, Seth
4:49.49
4:50.01
Waitaha Swim Club
15
19
Nichols, Peter
4:49.67
4:34.02
Tbss Central City Swimmming
16
20
Sampson, Joshua
4:52.01
4:45.77
2017 ASA Age Group Championships - 7/12/2017 to 10/12/2017
Results
Preliminaries ... (Event 8 Men 15-16 400 LC Meter Freestyle)
Age
Name
Team
Prelim Time
Seed Time
Mt Eden Swimming
15
21
Henwood, Ben
4:57.58
4:50.78
Hillcrest Swim Club
16
22
Broekhuizen, Corwin
4:59.34
4:45.93
SwimZone Racing
15
23
Hemming, Ben
5:00.40
4:47.30
Event 8 Men 17-99 400 LC Meter Freestyle
Age
Name
Team
Prelim Time
Seed Time
Preliminaries
Waterhole Swimming
18
1
Dawson, Jackson
4:17.62
q
4:15.64
Kiwi West Aquatics
18
2
Gordon, Lane
4:20.60
q
4:15.18
Howick Pakuranga
20
3
Asplin, Joshua
4:20.85
q
4:02.58
Waterhole Swimming
17
4
Priscott, Sebastien
4:23.63
q
4:12.74
SwimZone Racing
18
5
Leman, Ryan
4:29.97
q
4:24.36
Coast Swimming Club
17
6
Shears, Kyle
4:36.06
q
4:33.08
Coast Swimming Club
18
7
Farr, Teegan
4:37.35
q
4:39.80
Coast Swimming Club
17
8
Wolstencroft, Kian Z
4:45.31
q
4:46.58
Whangarei Swim Club
17
9
Ludgate, Cameron
4:48.44
4:47.29
Tbss Central City Swimmming
18
10
Curtin-Symes, Reuben
4:57.64
4:50.06
Wanaka Swimming Club
17
11
McLean%, Hamish
5:53.10
5:37.37
Event 8 Men 400 LC Meter Freestyle Super Final
Age
Name
Team
Prelim Time
Seed Time
Preliminaries Super Final
Swim Timaru
17
1
Taylor, Riley
4:09.27
q
4:02.71
Jasi Swim Club
16
2
Hurley, Quinton
4:10.24
q
4:02.29
Enterprise Swim Club
20
3
Scott, Matt D
4:10.53
q
3:59.29
North Shore Swimming Club
18
4
Prime, Callum
4:11.21
q
4:02.48
St Peter's Swimming Club
19
5
Raymond, Thomas
4:11.27
q
4:05.36
Wharenui Swim Club
17
6
Clark, Max
4:16.58
q
4:13.31
Coast Swimming Club
20
7
Drinnan, Cole
4:16.84
q
4:10.86
Selwyn Swim Club
16
8
Rollinson, Henri
4:17.55
q
4:14.55